Kombi

Demirdöküm Atron Kombi F10 Arıza Kodu ve Çözümü

Demirdöküm Atron kombi de F10 hatası kombi içerisindeki su basıncının yetersiz ya da yüksek olması sonucunda karşınıza çıkacaktır. Servis gerektiren bir durum değildir. Makalenin ilerleyen kısımlarında atron kombiye nasıl su basılacağını ya da fazla olan suyun nasıl eksilteceğini anlatacağız. Gelin hep birlikte bu problemi çözmeye çalışalım.

İşlemlere başlamadan önce bilmeniz gereken şeyler;

  • Demirdöküm Atron kombinin doldurma musluğu bozulmuş olabilir. Bu bozulma sonucunda cihaz kendi kendine su alıyor olabilir. Doldurma musluğunu kontrol etmenizde fayda var.
  • Doldurma musluğu kırılmış ya da boşa dönüyor olabilir. Bu parçanın değişimi için demirdöküm servisini çağırmalısınız ya da bizden demirdöküm atron kombi doldurma musluğunu satın alabilirsiniz.
  • Kombiye su bastığınız da ya da suyu boşalttığınız da su basıncında herhangi bir değişiklik olmuyorsa su basıncını gösteren manometre arızalanmış olabilir ya da manometrenin takılmış olduğu ortamda kirlenme sonucu manometrenin ucuna tortu gelmiş olabilir.

Demirdöküm Atron kombiye su basma işlemi;

Sol tarafta gözüken musluk atron kombiye ait doldurma musluğudur. İlk olarak kombinin alt tarafına eğilerek bu musluğu bulmanız gerekmektedir. Bazen rengi siyah, mavi ve kırmızı olabilir. Genellikle bu musluğun rengi mavi olmaktadır. Bu musluğu bulduktan sonra sol tarafa doğru çevirerek su doldurma işlemine başlayabilirsiniz. Musluğu çevirmeye başladığınızdan itibaren su doldurma sesini duymaya başlayacaksınız. Su basıncını da gözünüzle takip ederek su basıncı 1,5 ile 2 bar arasında olacak şekilde suyu doldurup tekrardan sağ tarafa çevirerek su doldurma işlemini tamamlamış olacaksınız. Cihaza su doldururken 2 bar su basıncını geçirmemeye çalışın. Su basıncının fazla olması neticesinde kombi fazla olan suyu 3 bar emniyet ventili ile dışarı atacaktır. Dikkatli olmakta fayda var.

Demirdöküm Atron kombide su boşaltma işlemi;

Demirdöküm Atron kombide fazla su basıncını düşürmek için 2 farklı işlemi uygulayabilirsiniz.

  • İlk işlem: Banyoda bulunan tahliye vanasını açarak 1,5 ile 2 bar arasında su basıncını düşürebilirsiniz.
  • İkinci işlem: Peteklerinizden hava alma işlemini uygulayabilirsiniz. Hava aldığınız yerden bir miktar su akmasını sağlayabilirseniz, atron kombinin fazla olan basıncı düşürebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra cihazda arıza devam ediyorsa 3 kez reset işlemi uygulayın. Reset işleminden sonra da arıza devam ediyorsa servis çağırmanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu