Kombi

Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Kombinizden su akıntısı olduğunda ilk yapmanız gereken kombiye gelen elektriği kapatın. Suyun elektrik ile buluşmasını engelleyerek kombinin elektronik parçaların zarar görmesini engellemiş olursunuz.

Sigorta kapatıldıktan sonra kombinin alt kısmındaki şebeke suyu giriş vanasını kapatın. Eğer hangi vanayı kapatacağınızı bilmiyorsanız dairenin ana şebeke vanasını kapatabilirsiniz.

Kombi Neden Su Akıtır?

  • Kombinin doldurma musluğu açık konumda kalmış olabilir. Fazla su dolumundan kaynaklı emniyet parçasının görevini yerine getirerek fazla olan suyu dışarı atmış olabilir. Doldurma musluğu açık konumda ise kapatın.
  • Doldurma musluğu kapalı konumda ise ve cihaza su dolumu gerçekleşiyorsa musluk ya da musluğun takıldığı hidrolik blok parçada arıza olabilir.
  • Kombinin plaka eşanjörü delik olabilir. Plaka eşanjörü delik olduğunda kalorifer ve şebeke suyu arasındaki engel kalktığında musluk açık olmasa bile dolum gerçekleşir. Bu dolum neticesinde cihaz fazla suyu dışarı atacaktır. Arızanın çözümü için kombinin plakalı eşanjörünün değiştirilmesi gerekir.
  • Cihaz çalışır konumda iken su yükseltip su akıntısına sebep oluyorsa genleşme tankı arızalıdır. Genleşme tankı içerisindeki hava bitmiş ya da delinmiş olabilir. Eğer hava az ise istenilen basınç değeri sağlanmalı. Delik mevcut ise genleşme tankı değiştirilmelidir.
  • Eğer kombiniz tek eşanjörlü ise ana eşanjör delinmiş olabilir. Şebeke suyunu kalorifer suyuna karıştırıyor olabilir.
  • Bunların haricinde hidrolik parçalarda çatlak ve delinme olmuş olabilir.
  • Bağlantı parçalarında ve borularda kaçaktan dolayı su akıtma gerçekleşiyor olabilir.
  • Kombinin alt bağlantı parçalarından su akıntısı olabilir.

Yukarıda listelenen maddeleri kesinlikle bilgi ve birikiminiz yoksa yapmaya çalışmalayın. İşi ustasına bırakın. Daha fazla hasara neden olabilirsiniz.

Kombinizde su akıntısı varsa kesinlikle kullanmaya devam etmeyin. 1 damla da olsa akıtma söz konusu ise hemen işlem yapılması gerekir. Eğer işlem yapılmazsa daha fazla hasara neden olur ve kombiniz hurdaya çıkabilir. Aşağıdaki resimde uzun süre su akıntısı devam eden kombinin görüntüsü bulunmaktadır.

bakım yapılmayan kombi
bakım yapılmayan kombi

Kombi yedek parça satın almak istiyorsanız: 0507 971 09 00 arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu