Kombi Arıza Kodları

Bosch Kombi E9 Arıza Kodu ve Çözümü

Bosch kombide bu arıza kodu her model de aynı arızaya işaret etmemektedir. Bazı modellerde düşük su basıncı uyarısı anlamına gelir. Bazı modellerinde ise güvenlik elemanlarından olan limit termostat devreye girmiş olabilir. Adım adım tüm bu sorunları gelin hep birlikte kontrol edelim.

 • İlk olarak düşük su basıncı uyarısını kontrol edelim.  Yuvarlak saat biçiminde olan su göstergesini kontrol edelim. Eğer su basıncı 1,5 bar derecenin altında ise cihaza 1,5 bar olacak şekilde su dolumu yapmamız gerekiyor. Kombinin alt tarafına eğilerek (mavi, kırmızı, siyah) renklerinde olabilen su vanasının plastik aksamını sola çevirerek cihaza su doldurmaya başlayın. Aynı zamanda su basınç göstergesini de sürekli olarak kontrol ediniz. 1,5 bar dereceye gelince su doldurma musluğunun vanasını sağa çevirerek kapatın. Fazla su doldurursanız 3 bar emniyet ventili kendini açarak fazla suyu dışarı atacaktır. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Su dolumunu gerçekleştirdikten sonra arıza kodu ekrandan silinmedi ise cihaza reset atmanız gerekebilir. Kombinin ön panelinde “RESET” butonu varsa ona tıklayınız yoksa “OK” tuşunu arayınız. Tüm bu belirtilenler yoksa “açma-kapatma” düğmesi ile cihazı kapatıp tekrar açınız.
 • Diğer bir arıza olabilen limit termostatın devreye girmiş olma ihtimalini kontrol edelim. Bu soruna neden olabilecek parçalar;
  • Sirkülasyon pompası bozulmuş olabilir. Sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir. Sirkülasyon pompası sıkışma durumunu kontrol etmek için yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • Kombide sıcaklık sensörünün arızalanması sonucunda istenilen sıcaklıkta kombiyi çalıştırmayarak yüksek sıcaklıkta kombinin çalışmasına neden olabilir. Bu da kombinin aşırı ısınmasına neden olarak bu uyarıyı size gösterebilir. Bu arızanın giderilmesi için sıcaklık sensörünün değiştirilmesi gerekir.
  • Cihaz içerisinde hava birikmesi sonucu cihaz bunalıp bu arıza koduna neden olabilir. Eğer yakın bir zamanda cihaza su basımı yapıp ve peteklerden hava ama işlemini yapmadıysanız bu arıza koduna neden olur. Cihaz içerisindeki havayı alıp reset işlemini uygulayınız.
  • Tesisatın tıkalı olması sonucu cihaz hararet yapabilir.
  • Tesisat vanalarını kontrol ediniz. Eğer tesisat vanaları kapalı durumdaysa bu arızaya neden olabilir.
  • Kombi ana eşanjörünün tıkalı olması neticesinde bu arızaya neden olabilir. Eğer ana eşanjör tıkalı ise kuvvetli kimyasallar ile bu tıkanıklığın giderilmesi gerekir.
  • Kombi Plakalı eşanjörün tıkalı olması neticesinde bu arızaya neden olabilir. Eğer plakalı eşanjör tıkalı ise kuvvetli kimyasallar ile bu tıkanıklığın giderilmesi gerekir.

Yukarıda listelenenlerin bir çoğunu siz de uygulayabilirsiniz fakat bazı maddeler teknik bilgi gerektirmektedir. Kombiniz de sorun devam ediyorsa servis çağırmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu