Kombi

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek?

Yoğuşma Teknolojisi nedir?

Yoğuşma, ısınarak yükselen havanın yeniden sıvı hale dönüşmesidir. Kısacası buharlaşmanın tam tersidir.

Yoğuşmalı kombi nasıl çalışır?

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek? Kombilerin doğal gaz tüketimi esnasında yanma sonucunda oluşan atık gazın içerisinde yüksek miktarda su buharı ortaya çıkar. Standart hermetik kombiler 150 dereceye kadar ulaşan bu atık gazın enerjisini değerlendiremez. Yoğuşmalı kombiler ise yanma sonucu oluşan baca gazı içerisindeki su buharının enerjisini sisteme geri kazandırarak kombiye aktarıp tekrar değerlendirir. Bu sayede hem tasarruf sağlar hem de çevreye zararlı gaz salınımını azaltır.

Standart kombilerde 100 TL’lik doğal gaz tüketiminin 23 TL’si kayıp olarak havaya karışırken yoğuşmalı kombiler de bu tutar ortalama 3 TL’ye kadar düşmektedir. Yoğuşmalı kombiler bacadan çıkan gazın enerjisini değerlendirerek enerji tasarrufu sağlar.

Yoğuşmalı Kombi ve Konvansiyonel Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Yoğuşmalı kombinin konvansiyenel kombiye göre farkı yanma sistemi ve atık gazdan faydalanmasıdır. İki tip cihazda da yanma gerçekleşir fakat hermetik kombi de yanma gerçekleştikten sonra oluşan atık gaz direkt olarak bacadan atmosfere verilir. Atık gazın ısısından faydalanılmaz. Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz bacadan atılmadan önce bir kez daha sistemin içerisinde farklı bir yanma hücresinde dolaştırılır. Böylelikle radyatörlerden gelen su tekrar ısıtılır ve daha az enerji ile istenilen sıcaklığa daha hızlı ulaşılır. Bu sistemin gerçekleşmesi için tasarlanan iç yapıdan dolayı yoğuşmalı kombilerin maaliyeti yüksek olmaktadır.

Ayrıca daha düşük baca gazı sıcaklığına sahip olduğu için bacada yoğuşma suyu oluşur. Asidik bir karaktere sahip olan bu suyun da bir gidere bağlanması gerekir.

Bu özelliklere bakarak yoğuşmalı cihazlar normal cihazlara göre % 15 seviyesinde daha iyi verimli çalışırlar. Böyle bir cihaz kullanımında minumum % 15 – 17 arasında daha az gaz sarfiyatı ile bulunduğunuz mekanı ısıtıp ve sıcak su kullanımını alabilirsiniz. Bir yoğuşmalı cihaz aldığınızda yoğuşmalı cihaz kendisini ortalama 2 yıl da amorti edebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu