Kombi

Doğru Kombi Nasıl Seçilir?

Kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur evin ısı ihtiyacının doğru bir şekilde hesaplanmasıdır. Evin ısı ihtiyacına uygun kapasitede kombi seçilmesiyle işe başlanmalıdır.

Genelde Türkiye’de daha büyük kapasitede cihaz seçilerek bu konuda yanlış yapılmakta ve cihazların daha verimsiz ve daha fazla enerji sarfiyatıyla çalışması hatası yapılmaktadır.

Diğer taraf da kombi seçiminde verimli cihazların seçimine ağırlık verilmelidir. Kombi cihazlarının standart verimi konvensiyonel cihazlarda %92 civarındadır. Fakat günümüz teknolojisinde yoğuşmalı cihazlar artık ön plana çıkmaktadır. Yoğuşma teknolojisiyle çalışan cihazlarda ısıl verimler %102 ile %107 ya da %109 arasında değişmektedir. Dolayısıyla konvensiyonel cihazlara göre bakıldığında %15 ile %17 arasında bir tasarruf söz konusudur. O yüzdende yoğuşmalı cihaz ilk başta seçilirse daha tasarruflu bir ısınma elde edilebilir.

Kombi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer taraftan kombi cihazı için en önemli unsur satış sonrası hizmetlerdir. Cihaz alırken o markanın satış sonra hizmetlerindeki yeterliliğine, müşteri tavsiyelerine ve servis hizmetleriyle ilgili bilinirliğine dikkat etmekte fayda vardır.

Bir de cihaz kullanırken yine ortam sıcaklığını daha iyi ayarlayan, ortam sıcaklığını kontrol altına alabilen ve kombi cihazını daha tasarruflu çalışmasını sağlayan oda termostatlarıyla ya da kontrol cihazlarıyla birlikte cihazın kullanılması ve daha en başta bunların kullanılması hatta ve hatta bunlar kullanılamıyorsa kombi cihazı ile birlikte radyotörlerde termostatik vananın kullanılması cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Son olarak da cihaz tek başına verimli çalışmakta ve size doğru ısıyı vermekte bazen yeterli olmayabilir çünkü cihazın bunu yapabilmesi için en önemli konu doğru bir tesisatın kurulması gerekir. Bu yüzden de evde yetkili satıcılarla, yetkili mühendislik firmalarıyla evin analizi yapılıp, projelendirmesi yapılıp cihazın doğru radyatörle, doğru çapta seçilmiş boruyla ve doğru bir montajla akuple edilmesi ve birlikte bir uyum içerisinde doğru montajla teslim edilmesine özen gösterilmelidir. O yüzden de mutlaka bir kombi cihazını yetkili markanın yetkili satıcılarından alarak doğru bir mühendislik hizmeti ile monte ettirmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu