Kombi

Kombiden Uçak Uçar Gibi Ses Gelmesi

Çıkan sesin tarifi olarak en uygun uçak sesini önerebiliriz. Kombiden tek tip ses çıkmayacağı gibi sesin şiddeti ve tonu da arızaya göre farklılık gösterebilir. Kombiniz çalışırken eğer çıkan ses uçağın uçarken çıkarttığı sese benzer ise kombinizin aslında bakımsız kaldığını göstermektedir.

Bakımsız kalan kombinin ana eşanjöründe kireç birikerek zamanla tabakalaşma meydana getirir. Bu tabaka suyun ısınmasını engelleyerek kombinin kaynama yapmasına neden olacaktır. Bu kaynama neticesinde kombiden yüksek bir ses çıkışı olur. Kireçli bir yapıya örnek için aşağıdaki plakalı eşanjörün iç yapısı ve durumu gözükmektedir.

aşırı kireçlenmiş plakalı eşanjör

Bu tip bir arıza ile karşılaşmamak için kombinizin genel olarak bakımını periyodik bir şekilde yaptırmalısınız. Kireç önleyici sistemler kullanılabilir.

Peki bu sesi önlemek için ne yapılması gerekir. Bu işlem teknik bir bilgi birikimi istemektedir. Kombi ana eşanjörünün sökülerek gerekli kimyasallar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Yeni yoğuşmalı cihazlar hermetik kombilere göre biraz daha narin bir yapıdadırlar. Yeni kombiler bakımsız kaldıklarında daha fazla hasar alıp fazla maliyete neden olmaktadır. O yüzden kombinin bakımlarını aksatmamanız gerekemektedir. Yukarıdaki görselde eşanjör içerisindeki topraklanma giderilmezse eşanjörün zarar görmesi kaçınılmazdır.

kombi ana eşanjör kireçlenmesi

Eğer kombinizden bu tarz bir ses şikayetiniz varsa onarımı için bizden servis hizmeti alabilirsiniz: 0312 360 99 19

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu