Kombi

Kombinin Basınç Göstergesi Sürekli Artıyor

Kombide bulunan basınç göstergesi dijital ve manometre olarak iki çeşittir. Kombi kullanıcıları cihazın içerisindeki suyu basıncını görerek dengeli bir şekilde kombiyi kullanmaya çalışırlar. Peki bu basınç göstergesi istenilen değerin üzerine çıkarsa ne olur? Kombi 1,5 bar basınç ile uygun çalışma yapısına sahiptir. Eğer bu seviye 3 barın üzerine çıkarsa emniyet olarak 3 bar emniyet ventili kendisini açarak tesisat içerisindeki fazla suyun dışarı atılmasını sağlar. Eğer kombinizde bu durum mevcut ise bir arıza söz konusudur ve emniyet ventilinin akıtan kısmına kesinlikle tapa ve benzeri parça takılarak akan suyu engellememelidir.

Yukarıdaki görselde kombinin emniyet parçası olan emniyet ventillerine kör tapa takılmasını gösteren görseller mevcuttur. Bu işlem kesinlikle tehlikeli ve yanlış bir işlemdir. Kesinlikle yapılmaması gerekir.

Bu emniyet parçasına ise kör tapa takılırsa cihazın içerisinde bulunması gereken basınçtan daha fazla su basıncı oluşmaya çalışacağından genleşme tankı patlaması ve bu patlama sonucunda kombinin yerinden hareket edip can ve mal kaybına neden olabilir. Aşağıdaki görselde ise genleşme tankının patlamasını görebilirsiniz.

Bu bilgilendirmeleri yaptıktan sonra kombinin bar basıncının neden arttığı ile ilgili içeriğimize geri dönebiliriz.

Kombinin bar basıncı arıza olmasa da kombi kullanımında bir miktar artış yapacaktır. Kombinini içerisindeki su ısınma neticesinde bir miktar genleşerek buhar ile beraber basıncını arttıracaktır. Bu artış haricinde sürekli olarak su basıncı artıyorsa bazı parçalarda sorun olabilir.

Kombiyi kullanmadığız vakitte bile suyun basıncı artıyorsa eğer; kombinizin doldurma musluğu arızalı olabilir. Ana eşanjöründe delik olabilir, plakalı eşanjörde delik olabilir.

Eğer kombinizi kullanırken su basıncı artıyorsa; genleşme tankında sorun olabilir, sirkülasyon pompasında arıza olabilir. 3 yollu vana grubu arızası olabilir. Anakart arızalı olabilir.

Açıkçası bu arıza biraz teknik bir bilgi birikim ister. Ankara’da ikamet ediyorsanız ve servis hizmeti almak istiyorsanız 0312 360 99 19 numaramızı arayabilirsiniz.

Sarıkaya Teknik Kombi & Kaskad Arıza ve Tamir Servisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu