Kombi

Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Yoğuşmalı cihazlar günümüzde enerji tasarrufu anlamında ve çevreci olmaları anlamında yeni teknolojiyle donatılmış cihazlardır. Bu cihazların kullanımını şiddetle tavsiye ediyoruz. Yoğuşmalı cihazlar teknolojisinden dolayı normal konvensiyonel cihazlara göre %15 ile %20 arasında neredeyse ilave yakıt tasarrufu sağlarlar. Bu cihazları alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey yoğuşmalı cihazın çalışma prensibidir. Dolayısıyla da günümüzde halk arasında tam yoğuşmalı ya da yarı yoğuşmalı diye tabir edilen iki tip yoğuşmalı cihaz vardır.

Yarı Yoğuşmalı Mı Tam Yoğuşmalı Mı?

Bunlardan yarı yoğuşmalı cihazlarda bir eşanjör cihazdaki mevcut yapının içerisine ilave edilerek yoğuşma sağlanmakta fakat buradaki verim %101 olarak görülmektedir. Tam yoğuşmalı cihazlarda özel bir yapı içerisinde yoğuşma sağlandığı ve bunun için de özel bir yanma odası tasarlandığı için verim daha yüksektir. Buradaki verimde %109’a kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla iki tip yoğuşmalı cihaz arasında %8’lik bir verim farkı bulunmaktadır. O yüzden de bizler her zaman tam yoğuşmalı cihazların seçilmesini öneriyoruz. Çünkü gelecekte bu cihazlar yenilenecek kanunlara göre geçerliliğini koruyacak. Diğer yarı yoğuşmalı cihazların Avrupa Birliğine göre yenilenecek yeni kanunlarla ve yeni direktiflerde kullanımlarınada sınırlama getirilecektir. O yüzden de bugünden doğru bir yatırım yapılmasında fayda vardır. Aynı zamanda da bu %8’lik verim de kullanmakta da fayda olduğuna inanıyoruz.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diğer bir özellik ise yoğuşmalı cihazın çalışma prensibinden dolayı yoğuşma suyu mutlaka ve mutlaka bir gidere bağlanması gerekir. Bu giderde mutfak ve çamaşır makinesi gideri olacak şekilde yapılması gerekir. Mutlaka kanalizasyona gidecek şekilde bağlanmalıdır. Yoğuşma sununun herhangi bir şekilde kanalizasyon dışında çevreye verilmesi içerisinde bulundurduğu asidik özelliğinden dolayı yanlıştır. Çevreye ve canlılara zarar verir. Özellikle yoğuşma suyunun bağlantısına dikkat edilmesi gerekir.

Bir başka özellik de yoğuşmalı cihazlardaki radyatör miktarının hesaplanmasıdır. Genelde yoğuşmalı cihazlar hazır bir tesisat ya da mevcut bir cihaz sökülüp yerine takıldığı zaman mevcut olan radyatörlere yoğuşmalı cihazların takılması genel bir hatadır. Yoğuşmalı cihazın çalışma özelliğinden dolayı radyatöre giden suyun sıcaklığı daha düşüktür. Dolayısıyla da buradaki verim %109’a çıkmaktadır. Temel özellik ikisi arasındaki verim farkıdır. O yüzden bizler her zaman tam yoğuşmalı cihazların kullanılmasını tavsiye ediyoruz ve alınırken buna dikkat edilmesi gerekildiğini vurguluyoruz.

Diğer bir başka fark da tam yoğuşmalı cihazlarda eşanjör yapısından dolayı ömür verimliliğin dışında daha fazladır. Aynı zaman da otomatik kontrol cihazlarıyla birlikte beslendiği zamanki alacağınız verimde otomatik daha fazladır.

Diğer bir başka özellikte bu cihazlar bugün Avrupa Birliğinde geçerli olan uygun bir cihazdır. Gelecekte de Türkiye’de çıkabilecek yasalar ve yönetmeliklere geçerli ve kullanılabilir bir cihazdır.
Kombi’ye yatırım yaparken ilerde çıkarabilecek kanunları ve direktifleri takip ederek yatırım yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu