Kombi

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Bu tip bir durumla karşı karşıya gelindiğinde kontrol edilmesi gereken şey; ısınan petek sayısıdır. Eğer ısınan petek sayısı 2 ya da daha fazla ise kombinizde bir arıza söz konusudur. Eğer 1 petek ısınıyorsa ve uzun süre sıcak su kullanımı olduktan sonra musluk kapandıysa normal bir durumdur.

Sıcak su kullanımında musluk aniden kapatıldığında ısınan suyun bir şekilde dışarıya atılması gerekir. Kombi iç parçalarının zarar görmemesi için ısınan suyu tesisata gönderir. Bu durumda sıcak su kullanırken petekleriniz ısınıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Tüm petekler ısınıyorsa eğer bir arıza söz konusudur. Bu arıza marka ve modelden modele değişiklik gösterebilir. Bu değişikliğin sebebi kombinin iç tasarımıdır. Bazı kombilerde 3 yollu motor bulunurken bazı kombilerde ise mekanik 3 yollu blok kullanılmaktadır.

Peki bu arıza ile karşı karşıya gelindiğinde ne yapılması gerekir? Açıkçası kombi kullanıcısı olarak sizin yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Bu durum biraz bilgi ve birikim istemektedir.

Kombi Sıcak Su Kullanırken Peteklerin Isınmasına Neden Olan Parçalar Neledir?

Kombi 3 Yollu Vana: Petekler ve musluk için sıcak suyu ayıran blok gövdedir. Bu blok gövdede tıkanıklık, yıpranma gibi durumlar olduğunda sıcak su kullanımında petekler ısınabilir. Aşağıda bazı kombilerin 3 yollu vana hidrolik grupları bulunmaktadır. Dilerseniz satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi 3 Yollu Vana Motoru: Mekanik blok gövdedeki yaylı ve tapalı olan mekanizmayı ileri iterek ve geri çekerek sıcak suyun gidiş yolunu belirlemede rol model oynar. Aşağıda bazı kombilerin 3 yollu vana motorları bulunmaktadır. Dilerseniz satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi 3 Yollu Vana Tamir Takımı: Blok gövdenin içerisindeki bu yaylı, pin ve tapa grubu hareket eden sistem olduğundan aşırı kireçlenme ve kirlilik neticesinde tam olarak kapatma yapamaz ya da hareketi kısıtlanır. Aşağıda bazı kombilerin 3 yollu vana tamir takımları bulunmaktadır. Dilerseniz satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi Anakart: 3 yollu vana motoru olan modellerde sıcak suyu ve kaloriferi açtığınızda blok gövdedeki pin ve yay grubunun hareketini sağlayan 3 yollu vana motoruna komut veren parçadır. Aşağıda bazı kombilerin anakartları bulunmaktadır. Dilerseniz satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Bu parçaların haricinde kombinin iç hidrolik blok ve borularda oluşabilecek tıkanıklıktan dolayı da peteklerin ısınması arızası ile karşılaşılabilir.

Makale içerisinde paylaşılan bilgiler haricinde farklı bir sorunda bulunabilir. Bu tip durumlarda bilgi ve birikim sahibi değilseniz eğer bir teknik servisten yardım almanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu